Medya Yanılgısı

Medya Yanılgısı

Hayatımıza basılı yayın kanalı olan gazete ile giren medya gerekliliği tartışılmaz bir iletişim kaynağıdır.

Yazının hayata dahil olması ile birlikte gerçekleşen insanın zihinsel evrimi geçtiğimiz yüzyılın ortalarından itibaren içinde bulunduğumuz 21. yüzyıl’da medya kanallarının enine ve dikine büyük bir hızla büyümesi ile birlikte ivmelenerek büyümeye devam ediyor. Bu kısa sürede hızlanmanın hızlı haber alma ihtiyaç duyulan kişi kurum ve bilgilere hızlı ulaşabilmek konusunda faydalarını yaşadığımız göz ardı edilemeyecek bir gerçektir. Fakat aynı hızda bu büyümenin tabiri caiz ise bazı yan etkilerini yani olumsuz sonuçları ile karşı karşıya olduğumuzu göz ardı etmememiz gerekmektedir.

Medya Yanılgısı İnsanların hayatlarını, yaşam kalitelerini tehlike altına alabilir !

Günümüzde medya kanalları, milyon yılın buluşu olarak gördüğümüz İnternet’in de hayatımıza girmesi ile birlikte çok hızlı haber ve bilgi alınabilen bir hareket alanı ve zaman tasarrufu oluşturmakta. Basit bir örnek vermek gerekirse eskiden bir sonraki günün hava durumunu öğrenebilmek için televizyonlarda tek bir kanalda hava durumu saatini bekleyerek kendimizi olumsuz hava şartlarına karşı korumaya gayret ederdik, veya radyoların haber saatlerini takip ederek yine havanın nasıl olacağı konusunda bilgi almaya çalışırdık.

Günümüzde ise bu konuyla ilgili bilgi almak sadece ekranına parmak sürüyerek veya tuşlara birkaç defa vurmaktan öteye gitmeyen bir çaba sonucu her an her yerden öğrenebiliyoruz.

Medya bizleri nasıl olumsuz etkileyebilir ?

Medyanın olumsuz etkileri de olumlu olanlar kadar güçlü ve açık söylemek gerekirse çok daha sinsi olabiliyor. Medyanın hayat içerisinde kapladığı zaman ve aklımızda oluşturduğu büyük alan dolayısı ile bilmediğimiz konuların aksi durumları farkına bile varmadan kabullenebiliyoruz.

Buna bir örnek vermek gerekirse sanat ile ilgili haber almadığınız bir durumda tüm medya kanallarından bizlere sanat adı altında bazı sunumlar yapıldığını hayal edin. Bu durumda sanat ile ilgili bildiğiniz tek gerçeklik farkına bile varmadan o medya kanalı veya kanallarındaki kişilerin düşünce ve beğenileri ile sınırlı kalmakta. Evet bunun karşısında bir fikir olarak sizler ” Benim için fark etmez ben arar ve istediğim kaliteli sanatı bulurum !” diyebilirsiniz. Çok da haklısınız bugün medyanın gücü ile istediğinizi istediğiniz zaman bulabilirsiniz. Fakat ne yazık ki daralan alanlarda yer almaktayız ve bu durumun esas sakıncası bizlere böyle yansımıyor.

Sanatın beslemediği çeşitlenerek renklendirmediği alanlarda yer alan diğer insanlar ki bu insanlar toplumun çoğunluğunu oluşturmakta, farkına bile varmadan sadece duydukları gibi yaşayarak hayatlarının temel mantıksal taşlarını oluşturuyorlar. Ruh halleri istekleri beklentileri sizlerden çok daha farklı ve sakat hale dönüşebiliyor.

Şimdi gelin şöyle değerlendirelim yıllarca böyle bir duruma maruz kalmış insanlar ve sizler varsınız çoğunluk onlar ve onların dedikleri gerçeklik olarak düşünülmekte yada en azından onların seçimleri doğrultusunda yaşamak zorundasınız.

Neden mi çünkü kapital ( Para ) merkezli günümüzde üretilen ürünlerden, izlediğimiz yada dinlediğimiz her şey çoğunluğa hitap etmek amacı ile kurgulanmıştır.

Yani sevdiğiniz yemeklerden tutun giydiğiniz kıyafet oturduğunuz evin şekli bile artık o çoğunluğun davranışlarının yönlenmesi doğrultusunda gerçekleşmekte.

Artık sadece farkına bile varmadan dinledikleri yada izledikleri sanat adı altında yapılmış ( kesinlikle yergi değildir sadece farklı olmadıkları için renk oluşturmayan tek yönlü bakış içeren sanat türünü kastetmekteyim) eserlerin tek düzeliği uzantısı olarak arzu etmediğiniz bir yaşamın içerisindesiniz.

Ayrıca farklı olduğunu bilen insanlara ulaşma imkanınız aynı medya kanallarının güce eğilim veren kurguları dolayısı ile daha da zorlaşmakta ve bizleri aynı girdabın içerisine çekme gücü uygulamakta.

Bu arada özellikle görsel ve İşitsel sanatların zaten bu amaca hizmet edenlerinin gücü altında olabileceği gerçeğini de göz ardı etmeyin.

 

Sevgilerimle …

 

About

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir